1-مشارکت در ساخت:

قرارداد مشارکت در ساخت و نکات حقوقی مرتبط با آن از دشوار ترین و پیچیده ترین مباحث در دعاوی موجود در دادگاه های دادگستری است و بعضا بین قضات دادگستری نیز در نکات حقوقی قراردادهای مشارکت در ساخت اختلاف نظرهای جدی مشاهده میشود.بنابراین انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و مدیریت حقوقی آن تا خاتمه پروژه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.هرگونه اشتباه در این مسیر میتواند باعث بروز خسارات کلان و غیر قابل جبران شود.

2- مبایعه نامه ملک:

مبایعه نامه از

نکات کاربردي در نحوه تنظيم قراردادهاي بيع ،تاريخ دقيق تنظيم سند رسمي با قيد شماره دفترخانه و آدرس آن جهت تعيين دقيق موعد ايفاي تعهدات و عنداللزوم مطالبه خسارات ضروري بوده، دقت شود روز تعيين شده مصادف با تعطيلي نباشد، از تعيين زمان بين دو تعطيلي و ايامي که احتمال تعطيلي آنها بيشتر است خودداري شود.

3- اجاره نامه:

در تنظیم اجاره­ نامه لازم است، مواردی درج شود تا علاوه بر اعتبار قانونی، مانع بروز اختلافات اساسی میان مالک و مستاجر شود.

4- تمدید قرارداد اجاره:

  • بنابراین برای جلوگیری از عواقب این چنینی لازم است که تمدید اجاره نامه به صورت قانونی و مکتوب توسط موجر و مستاجر یا نمایندگان یا وکلای آنها در املاک تنظیم شود.

  •  زمانی که مهلت قرارداد اجاره خانه به پایان می‌رسد، دو انتخاب داریم: یا به فکر خانه‌ی جدید باشیم و یا برای تمدید قرارداد اجاره اقدام کنیم. یک راه برای تمدید قرارداد، مراجعه به بنگاه‌های معاملات املاک است.اما بعضی‌ها ترجیح می‌دهند، برای پرهیز از پرداخت دوباره‌ حق کمیسیون بنگاه خودشان قرارداد اجاره را تمدید کنند.نکته همینجاست که طرفین برای پرهیز از کمیسیون املاک شخصا اقدام به تمدید مینمایند که ناگفته هایی در تمدید قرارداد اجاره است که فقط مشاورین متخصص املاک یا افراد خبره می توانند این کار را انجام دهند.لازم  به ذکر است تمدید قرارداد اجاره یک طرف کمیسیون از دو طرفین دریافت می گردد.

5- فسخ:

اگر طرفین قصد فسخ قرارداد را دارند، اصل بر این است که عقود قراردادها لازم(قابل فسخ) نیستند. منظور از فسخ این است که یک جانبه قابل برهم زدن و قابل خاتمه دادن نیستند

6- سرقفلی:

سرقفلی که در قانون قدیمی روابط موجر و مستاجر با نام «حق کسب و پیشه یا تجارت» شناخته می‌شد، حقی است که قانون‌گذار برای مستاجران اماکن تجاری در نظر گرفته بود تا از آن‌ها به نحوی ویژه حمایت کرده باشد.

7- مبایعه نامه خودرو:

اول از همه این که هنگام نوشتن مبایعه نامه از کاربن بین دو نسخه قرار داد استفاده کنید و جزییاتی مثل؛ اطلاعات و مشخصات فروشنده و خریدار(که حتما باید از روی مدارک شناسایی معتبر ثبت شود) خودرو مورد معامله (اطلاعات خودرو هم باید از روی مدارک خودرو نوشته شود)، هزینه ای که باید پرداخت شود و این که هزینه چگونه باید پرداخته شود و همچنین تاریخ معامله باید حتما ثبت شود. همچنین آدرس و اطلاعات تماس هر یک از طرفین باید به درستی و دقت نوشته شود.

8- قوانین ملکی:

کلیه خیارات از جمله خیارغبن به استثنا خیار تدلیس با اقرارطرفین اسقاط گردید.

9- قوانین خودرو:

اصالت – مدارک – کارشناسی – مبایعه نامه – محضر- تعویض پلاک – عدم خلافی – عوارض شهرداری – بازدید فنی – بازدید بدنه الزامی میباشد.

10- نکته کاربردی:

  • هرگز بدون علم و آگاهی اقدام به معامله نکنید.
  • حق انتفاع بر سه گونه است:عمری،رقنی سکنی
  • وکالت از عقودی است که امروزه بیشترین استفاده را در روابط معاملاتی جامعه دارد موکل با انتخاب وکیل در صدد استفاده از دانش،تجربه،تخصص و توانایی وی می باشد وهمچنین می خواهد از فرصت های خود به بهترین صورت ممکن استفاده کند و وکیل نیز به نمتینگی عمل نموده و عجرت دریافت مینماید.اما چنانچه قصد طرفین ایجاد رابطه ی پایدار وغیرقابل فسخ باشد از تاسیس حقوق وکالت بلاعزل استفاده میشود و بسیاری از وکالت های مورد استفاده در روابط معاملاتی از این نوع میباشد چه بسا وکیل در انجام مورد وکالت ذینفع بوده یا برخی تنگناهای موجود و…باعث افزایش استفاده از وکالت بلاعزل شده اند.

5/5
نظرسنجی مردمی
81%

3 دیدگاه

babak · فوریه 4, 2021 در 10:53 ق.ظ

مطالب عالی و کاملا کاربردی

امید · فوریه 6, 2021 در 10:06 ب.ظ

مرسی از توضیحات خوبتون … جامع و کاربردیه ولی ایکاش بیش تر توضیح میدادید یا مطالب مرتبط بیش تری می زاشتید توی سایت

    babak · فوریه 7, 2021 در 10:52 ق.ظ

    ممنون از نظر شما.در صورت هرگونه مشاوره در خدمت شما هستیم با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *